archiv.hpkizi.sk
22. Ak na začiatku neuspejete, skončite
Dievča menom Grangerka
Článok poslal užívateľ: Jimmi - 09.07. 2010
Téma: Dievča menom Grangerka

A Girl Called Granger

Preklad: Jimmi

Beta-read: Cyrus

Napísala: AnneM.Olivier

Stav: Súhlas s prekladom

Povedala, že sa volá Grangerová. Poznal jedno dievča menom Grangerová. Mohlo by to byť to isté dievča? Bola na dovolenke a vyzeralo to, že dali jej izbu niekomu inému. V skutočnosti ju dali Dracovi Malfoyovi. Vráti ju a ona ju príjme? Zamilujú sa?

http://www.fanfiction.net/s/3828376/22/A_Girl_Called_Granger

Dramione  (Romantika)

Rating: PG-18

This story is based on characters and situations created and owned by JK Rowling, various publishers including but not limited to Bloomsbury Books, Scholastic Books and Raincoast Books, and Warner Bros., Inc. No money is being made and no copyright or trademark infringement is intended.

Art credit: Pri tvorbe banneru použité obrazy: Lights of Amalfi, RedVineyards Of NapaVal.  Kapitola 22

 

Ak na začiatku neuspejete, skončite

 

Draco sa presne o ôsmej premiestnil k Domu Bekfordovcov a Hermiona tam už na neho čakala. Bola v inom aute. Nastúpil na miesto spolujazdca. "Čie je toto auto?"

 

"Moje," odvetila, keď šoférovala smerom k ceste.

 

"Myslel som, že nejde."

 

"Draco, vážne sa chceš so mnou baviť o autách?" znova sa spýtala.

 

"Áno, tentoraz myslím, že chcem. Čo bolo s tvojím autom, že teraz funguje dosť dobre na to, aby jazdilo?"

 

"Neviem. Predtým neštartovalo a teraz naštartovalo. Nerozumiem jeho mechanike," žadonila.

 

"Kam ideme?"

 

"Chcem ťa vziať do toho nového domu, čo som práve kúpila," riekla. "Ešte som sa tam nenasťahovala, ale dúfam, že tam budem pred Vianocami bývať."

 

"Čo to máš stále s tým, že mi ukazuješ nejaké domy?" opýtal sa.

 

Zamračila sa a otočila sa k nemu. "Chceš ísť niekam inam? Chcem povedať, tiež som mala naplánovanú večeru, ale v mojom novom dome. Ak máš lepší návrh, som ochotná sa prispôsobiť."

 

"Bez urážky, ale ak ten tvoj nový dom neobsahuje nejakú posteľ, myslím, že by som radšej šiel do tvojho starého domu," odvetil s úsmevom.

 

"Ach, Draco," uškrnula sa.

 

"Ach, Hermiona," zosmiešňoval.

 

"Takže kam chceš ísť?" spýtala sa, keď pokračovala v jazde. "Musím vedieť, kam ťa zaviesť."

 

"Chcem ísť do tvojho súčasného domu, myslel som, že som to dal jasne najavo," riekol.

 

"Tam ísť nemôžeme."

 

"Prečo?" uvažoval nahlas.

 

"Je tam príliš neporiadok. Už som ti to predtým povedala."

 

"Švihnutím môjho prútika to všetko upracem, takže aký je skutočný dôvod?" Bolo mu jasné, že klame.

 

"Niekto so mnou býva," odpovedal.

 

"Nejaký chlap?"

 

"Nie, je to spolubývajúca," povedala s predstieraným pohŕdaním, "a ona chodí do postele zavčasu, takže ju nechcem rušiť."

 

"Kto je to dievča?"

 

"Moja asistentka. Už si ju predtým stretol," vysvetľovala Hermiona, keď zabočila na úzku cestičku.

 

"Áno, a povedala mi, že je vydatá, takže jej manžel s tebou žije tiež? Počkať, nemala tiež dieťa?" spýtal sa Draco.

 

Hermiona nevedela, čo teraz povedať. Nikdy nebola v klamaní dobrá. "Fajn, nemám spolubývajúcu, klamem. Len nechcem, aby si šiel do môjho súčasného domu, dobre?" Začínala byť nahnevaná. Zastavila auto. "Počúvaj, Malfoy, sme skoro pri mojom novom dome. Buď tam ideme, alebo môžeme zájsť na večeru alebo sa môžeme rozísť do svojich vlastných domov. Tak čo z toho, vyber si," povedala s povzdychom.

 

"Vezmi ma do svojho nového domu, Grangerka," riekol a ukázal rukami smerom dopredu.

 

Zašli k veľkému viktoriánsky vyzerajúcemu domu, ktorý bola namaľovaný zvonka odtieňmi zelenej. "Schvaľujem tú farbu," žartoval.

 

Vošli dnu, do vstupnej haly s bielymi stenami a s úzkym schodiskom naboku. Napravo bola veľká knižnica vyzdobená v odtieňoch červenej. Naľavo bola veľká obývačka, ktorá mala posuvné dvere, ktoré viedli do veľkej jedálne. Obe izby boli vyzdobené v zelenej a svetlofialovej. Ďalej po chodbe bola rodinná jedáleň, vyzdobená v šedej a vzadu bola veľká biela a tehlová kuchyňa. Za kuchyňou bol priechod a toaleta. Chytila ho za ruku a pohla sa hore schodmi. Naľavo od schodov bol hlavný apartmán, vyzdobený v červenej a béžovej. Bola tam obrovská vstavaná skriňa a kúpeľňa. Naproti schodom bola kúpeľňa pre hostí. Od nej napravo bola menšia izba, ktorá sa musela používať ako pracovňa, pretože tam bol rad políc a mala vstavaný písací stôl. Smerom k čelu domu boli dve spálne, jedna ladená v námorníckej modrej a druhá vyzdobená v ružovej, po okrajoch s detským motívom. V skutočnosti v tej izbe už bola postieľka a hojdacie kreslo.

 

"Nechali tu po sebe nejaký nábytok," povedal Draco, keď ukázal na postieľku.

 

"Ach, áno, myslím, že nechali," povedala.

 

"Nebudeš čoskoro potrebovať detskú izbu, že nie, Grangerka?" Zasmial sa, keď sa rozhliadol. Prešiel k tapete a začal ju zoškrabovať prstom.

 

"Prestaň!" prosila.

 

"Len som zisťoval, aké náročné by ich bolo dať dole," povedal. "Skoro to vyzerá, ako keby ich len práve nalepili." Preskúmal ich zbližša. Boli práve nalepené. "Mali tí ľudia, čo tu bývali, dieťa?" spýtal sa, keď sa k nej otočil.

 

"Možno mali, ja neviem," vyprskla a opustila izbu.

 

"Tento celý dom vyzerá, že je pripravený, aby sa do neho nasťahovalo."

 

"Nuž, pracovala som na ňom tvrdo štyri mesiace."

 

"Štyri mesiace?" spýtal sa. "Potom všetka tá nová farba, podlahy, rezbárske práce a tapety si robila ty?"

 

"Ja a stará dobrá mágia," zasmiala sa, keď začala schádzať dole schodmi.

 

Vrátil sa späť do detskej izby. Hermiona zavolala zo schodiska: "Poďme dole. Čaká tam na nás večera."

 

Prešiel ku kozubu v detskej izbe a dotkol sa čerstvo namaľovanej rímsy. Prešiel ku kolíske a dotkol sa bieleho dreva a potom sa roztržito hral s malou dierkovanou dekou na matraci. Prečo vyzdobila detskú izbu? Vrátila sa hore, prešla k dverám a povedala: "Ideš, Malfoy?"

 

"Prečo si vyzdobila detskú izbu? Nie si tehotná, že nie?" spýtal sa.

 

"Povedala som ti, že som po tebe s nikým nechodila!" nahnevane odsekla.

 

Draco povedal: "Nemusíš chodiť na rande, aby si otehotnela. Sex. Musíš mať sex."

 

"Nuž, prvý sex, ktorý som mala od minulých Vianoc bol na zadnom sedadle auta pána Dodda dnes poobede a myslím, že si to bol ty." Vážne dupla nohou.

 

"Fajn, z toho ešte nebudeš tehotná," uštipačne odvetil.

 

"Nie, ešte nie. Pravdepodobne nebudem vedieť, že som tehotná asi tak tridsať dní, takže túto tému nechajme." Pohla sa, že odíde dverami, ale chytil ju za ruku.

 

"Prečo si vyzdobila detskú izbu? Už som sa ťa to raz pýtal!"

 

"Nevyzdobila! Povedala som ti. Ešte som sa nedostala ku každej izbe. Jedinými izbami, ku ktorým som sa tu hore dostala, sú moja spálňa, obe kúpeľne a tá izba v modrej na druhej strane chodby. Táto izba a tá malá pracovňa ešte nie sú hotové."

 

Prezeral si ju neveriacky a povedal: "Potom ti nebude vadiť, ak urobím toto, správne?" Vytiahol prútik a vyslovil kúzlo. Všetky tapety spadli v pásoch na zem. Izba vyzerala zničená. Zhlboka sa nadýchla a pomaly vydýchla.

 

"Ďakujem ti, Malfoy. To mi ušetrí množstvo problémov," povedala a ešte raz opustila izbu. Zostal vzadu a postaral sa, aby tiež zmizol ten nábytok. Najprv jej neveril, ale nevyzerala rozrušená tým, že dal dole tapety, takže by jej mohol urobiť láskavosť a vyzdobiť pre ňu túto izbu.

 

Bola na prízemí a zavolala. "Draco, dávam jedlo na stôl, poď dole!" V duchu sa bála toho, čo ešte iné urobí jej domu.

 

"Len chvíľku!" povedal. Dokončil odstraňovanie všetkých pozostatkov detsky ladených tapiet, béžového koberca a ozdobných bielych záclon. Vyslovil kúzlo, ktoré strhlo bielu farbu z dreva a kozubu. Pri každom okne bolo sedadlo, ktoré malo ružové podušky. Tie tiež odstránil. Izba mala teraz holé biele steny, drevené podlahy a holé okná. Tak a teraz mohla začať s čistým maliarskym plátnom.

 

Zišiel dole schodmi a povedal: "Hej, Grangerka, nemusíš mi ďakovať, ale dal som v tej izbe dole všetky tie tapety a dal preč záclony a podlahovinu a všetku tú farbu z dreva. Vždy som si myslel, že je hriech maľovať drevo. Teraz môžeš začať pracovať od základov."

 

Vo vnútri ju šlo rozhodiť, ale povedala: "Ďakujem ti, Malfoy, hoci nemám potuchy, čo s tou izbou urobím."

 

"Možno ti ju môžem pomôcť vyzdobiť," odvetil, prišiel k nej a sladko ju pobozkal na pery. Hermiona sa oprela do jeho tela a otvorila mu svoje poddajné ústa. Preskúmal ich svojím jazykom. Keď sa oddelili, vyzerala trochu smutná, tak ju pobozkal na jedno oko, potom na druhé a potom jej venoval posledný božtek na ústa. Odtiahla sa od neho a uškrnula sa. Úsmev opätoval.

 

Mala na deke pred kozubom porozkladané jedlo, víno a úboho vyzerajúci koláč. Vošli do izby ruka v ruke. Pomohol jej posadiť sa a on sa usadil vedľa nej.

 

"Takže, Malfoy, čo dúfaš, že vzíde z dnešného nášho stretnutia?" spýtala sa, keď nakladala na jeho tanier.

 

"Ty nestrácaš čas, že nie, Grangerová?" riekol pobavený.

"Len chcem vedieť, kde stojíme, to je všetko," odvetila, keď si odhryzla zo syra.

 

"Chcem ťa späť, prosté a jednoduché, ale musím mať nejaké záruky, inak je to pá, pá Grangerka," vecne jej povedal. Chcel byť k nej úprimný, ale potreboval najprv vedieť, kde stojí ona. Keby povedal, ´chcem si ťa do Vianoc vziať´, asi by ušla ako predtým a on by už nezniesol stratiť ju znova.

 

"Aké sú tvoje podmienky, Malfoy?" spýtala sa s úsmevom.

 

Ľahol si nabok, hlavu mal podopretú na lakti. Povedal: "Prvá, nikdy ma znova neopustíš, nech sa deje, čo sa deje. Druhá, žiadne ďalšie lži, ani od jedného z nás. Tretia, manželstvo je možnosť, ale nie podmienka, pretože ani jeden z nás nepotrebuje, aby nás zviazal kúsok papiera, ak to nechceme. Štvrtá, po všetky moje dni musíš byť môj ochotný sexuálny otrok."

 

Zabehlo jej víno a oprskala si svoj biely sveter. "Páni, Malfoy, pozri, čo si urobil!"

 

Zasmial sa a posadil sa. "Čo som ja urobil? Nemôžem za to, že si slintajúci blázonko. Teraz má tvoj sveter napredku pekný odtieň ružovej." Dotkol sa špičkou prútika miesta, kde červené víno zafarbilo jej sveter a vlna bola znova biela.

 

"Vďaka a nech sa to nestane znova," povedala, keď pokrútila hlavou. "Ochotný sexuálny otrok, tomu neverím."

 

"Ku ktorým mojim podmienkam máš pripomienky, Grangerka?" spýtal sa a odpil si z vína.

 

"Nuž, prvé dve sú v poriadku. Ja od teba znova neutečiem a veľmi sa pokúsim byť úprimná, minimálne po dnešnom večere, ale tretia ma znepokojuje a štvrtá je smiešna."

 

"Zatiaľ zabudni na štvrtú," nalial jej ďalšie víno. "Čo ťa znepokojuje na tej tretej?"

 

"Ty sa už viacej nechceš ženiť?" spýtala sa.

 

"Ty áno? Podľa tvojej histórie som si myslel, že si sa nikdy nechcela vydať."

 

"To možno v minulosti bola pravda, ale kto povedal, že si to myslím teraz? V každom prípade, čo tá záležitosť s ´dedičom´ do tridsiatky?" povedala, teraz ona ležala na boku ako on predtým, hlava opretá o lakeť. Ľahol si vedľa nej, zrkadlil jej telo.

 

"Povedal som ti, nepotrebujem žiadne rodinné peniaze. Mám svoje vlastné  a tebe muselo stále trochu zostať z tvojho dedičstva, pretože si si kúpila len tento dom. Bude nám fajn, manželia alebo nie, s deťmi alebo bez nich," povedal, načiahol sa a dotkol sa jej vlasov. Zasunul jej ich za ucho.

 

"Ty nechceš deti?" spýtala sa ostýchavo.

 

"Nijak zvlášť a minimálne nie hneď. Možno som sebecký, ale bol som bez teba tak veľa mesiacov a chcem ťa celú pre seba. Je to zlé? Máme množstvo času na deti," prosil. "Tak či tak, nehovor mi, že ´Slečna kariéra´ chce hneď mať deti. A čo Beckfordov dom? Len sotva začal a iste ti zaberie čas."

 

Posadila sa a tak aj on. "To myslíš vážne?" spýtala sa.

 

"Ktorú časť?" Bol zmätený.

 

Postavila sa a začala sa prechádzať. Mal trochu obavy. Nemal tušenia, čo povedal, že ju tak zjavne rozrušil.

 

"Po prvé, viem, že je to celé moja chyba. Ja som ťa opustila. Ani som nepočkala, či je Eleanor naozaj tehotná. Potom, keď som to o sebe zistila, vrátila som sa a chcela som sa s tebou porozprávať. Chcela som ti to povedať tak strašne, ale ty si začal so všetkými tými sračkami ´nechcem sa ženiť´ a ´byť tehotná nie je dôvod na svadbu´." Hermiona doslova prednášala, keď sa prechádzala sem a tam. Dokonca napodobňovala Draca, hlbokým hlasom, keď zopakovala, čo povedal. Pokračovala, "povedal si, že by si sa dokonca neoženil ani so mnou, keby som bola tehotná, tak som odišla! Prekliato dobre som odišla! Chcela som zomrieť, Draco! Ja som ťa nechcela opustiť! Ale ty si povedal, že ma nechceš!" Pozrela sa na neho a on bol skutočne vydesený. Postavil sa a nahmatal prútik, len pre prípad, že by ju musel očarovať, aby ju upokojil. A kedy povedal, že ju nechce?

 

Stále sa prechádzala sem a tam a pokračovala vo svojom nahnevanom výbuchu. "Neviem, čo mám teraz urobiť! Čo mám urobiť, Malfoy? Nechcem sa ťa vzdať, nie keď som ťa znova našla! Ale nemôžem zmeniť to, čo sa už stalo!" Prišiel k nej, odložil prútik a objal ju.

 

"Prečo by si sa ma musela vzdať?" spýtal sa., "A kedy som povedal, že ťa nechcem?"

 

Vyzerala, že sa už-už rozplače.

 

"Čo som povedal? Naozaj tu tápem v tme. Ty sa chceš vydať hneď?" spýtal sa.

 

"Panebože, Malfoy! Je mi ukradnuté, či sa vezmeme alebo nie! Je mi jedno, či sa vôbec niekedy zoberieme!" vykríkla.

 

"Potom, čo sa do pekla deje!" zvrieskol.

 

Začala plakať a zohla sa, aby pozbierala ich piknik. Potom vytiahla prútik a povedala: "Zabudni na to!" a nechala zmiznúť celú deku, jedlo a všetko, úplne preč.

 

"Nechaj ma zaviesť ťa späť, bolí ma hlava," klamala. Vyšla prednými dverami a šla rovno k autu. Posadila sa za volant a zvesila hlavu. Zostal vo dverách a premýšľal, či sa nezbláznila.

 

Nasadol do auta, opatrne a zatvoril dvere. Pohla sa. Povedal: "Vieš, že som sa mohol premiestiť domov. Naozaj ma nemusíš nikam voziť."

 

"Viem," smutne odpovedala.

 

"Chceš, aby som sa premiestnil domov?" spýtal sa.

 

"Nie."

 

"Potom kam ma vezieš?"

 

"Neviem."

 

"Neberieš ma niekam do lesa, kde ma zavraždíš a potom sa zbavíš môjho tela, že nie?" spýtal sa. Otočila sa, aby sa na neho nevraživo pozrela, ale videla, že sa usmieva, tak sa usmiala tiež. Potom jej auto zišlo z vozovky rovno do priekopy.

 

"Krucinál, hergot!" vykríkla.

 

Vystúpil z auta, ale ona sa nehla z miesta. Povedal: "Vylez, Grangerka. Som si poriadne istý, že to auto sa chvíľu nepohne. Máš prepichnutú pneumatiku."

 

"Použi mágiu a naprav ju!" povedala cez okno.

 

"Poď sa pozrieť," odvetil. Vyšla von, cez spolujazdcovu stranu, pretože strana šoféra bola hlboko v priekope. Zbadala, že má nielen prasknutú pneumatiku, ale že ju skoro strhlo. Kopla do auta.

 

"Nemáš rezervu?" spýtal sa. "Pretože ak máš, môžem použiť mágiu, aby som ju nasadil."

 

Posadila sa na chladnú, zasneženú zem. "Pozri sa do kufra. Myslím, že je tam rezerva."

 

Dostal sa k jej kľúčom, šiel ku kufru a chcel nájsť rezervu. Namiesto rezervy prvá vec, ktorú uvidel, bola detská autosedačka. Prečo mala v kufri detskú autosedačku?


Užívateľské meno:
Heslo:
Za obsah komentárov je zodpovedný užívateľ, nie prevádzkovateľ týchto stránok.
Ako anonymný užívateľ nemôžete posielať komentáre, prosíme zaregistrujte sa
Ďakujem
Pre automatický komentár sa musíte prihlásiť.

Sakra, vždycky to skončí tak napínavě. No jsem moc zvědavá kdy to už jako Dracovi dojde, ale myslím, že těď už by to snad mohlo být. Vždyť už mu to v podstatě řekla. No prostě se těším na další kapitolku. Děkuji za překlad
Asi tomu len nemôže uveriť. Ale toto je totálne romantická poviedka, takže to snáď dobre dopadne. Až nám možno z tej romantiky bude nevoľno, hoci je leto, pohoda a trochu romantiky nezaškodí, nie? Ďakujem moc.
Přesně to si myslím. Romantika v tomhle ročním období určitě neuškodí.

Bóže, ta Grangerka je ale naivní! Copak si myslí, že si chlap z náznaků něco domyslí?!?!? - Být Dracem už na ni dávno použiju nitrozpyt nebo alespoň pouta na tebe! *:DD
Pěkný překlad, díky. Jak se ti dva míjejí... to je rozkošné. Když se tahle nejsou schopní domluvit ani ti, kteří se chtějí, tak potešpánbů všechny váhavce!

no takto...Hermione by som nahazdala na zadok...preco mu to sakra nemohla povedat???aaaaaaa...a ze bude k nemu uprimna...je nacase zacat.my ten happyend od nich dostaneme!aj ked mozno s trochou nasilia :D tesim sa na pokracovanie, skvely preklad:D

Draco má dlouhé vedení a Hermiona naivní představy, že mu to dojde. Oba jsou na zabití. Ale o čem bysme potom četly, ne? :-)
Díky za úsměv, který jsi mi v dnešním pracovním týdnu darovala.

heh kedy mu to dojde? prepánajána... ale verím,že to dopadne dobre... vdaka za preklad...

Draco Malfoy ty debilééééé. jojo právě se to hezky rozjede :-D třeba aristokratický čistokrevní blbci :-D


díky za překlad

Táto poviedka má jedno obrovské plus. A to je, že pri nej absolútne netrpím :D Je celá taká čudne oddychová. Draca v nej zbožňujem, ale tá baba to je jedna pojašená nedospelá divná ženská. Ale keď ju Draco tak miluje, nech si ju má. Len nech mu už konečne začne hovoriť pravdu. Tak som sa dostala až sem a zaradila som sa medzi čakajúcich na pokračovanie :)

chudák Hermiona, tak strašně se jí nechce vysvětlovat svoje (pravděpodobně hormony ovlivněné) chování, ale ten Draco pořád ne a ne pochopit... Je skvělé, jak se to zamotává :-))) Hermiona asi v duchu ječí nad tím nedovtipným mužským.

Už mě štve, proč mu to neřekne. Ach jo.

Díky moc!

a zase sato trosicku komplikuje..povedal si hento tamto...a problemik je na svete..ale aj tak usper dakujem za preklad :)

Prehľad článkov k tejto téme:

AnneM.Olivier: ( Jimmi )13.07. 201026. Späť v Taliansku
AnneM.Olivier: ( Jimmi )12.07. 201025. Dnes ťa milujem viac než včera
AnneM.Olivier: ( Jimmi )11.07. 201024. Kto je na prvej, nie, Čo je na druhej
AnneM.Olivier: ( Jimmi )10.07. 201023. A čo máš v tom košíčku, dievčatko?
AnneM.Olivier: ( Jimmi )09.07. 201022. Ak na začiatku neuspejete, skončite
AnneM.Olivier: ( Jimmi )08.07. 201021. Kam sa tentoraz podela tvoja topánka?
AnneM.Olivier: ( Jimmi )29.06. 201020. Ďakujem vám, pán Malfoy
AnneM.Olivier: ( Jimmi )28.06. 201019. S pozdravom, Hermiona
AnneM.Olivier: ( Jimmi )27.06. 201018. Ktorým smerom šla, George?
AnneM.Olivier: ( Jimmi )26.06. 201017. Ako stráviť Vianoce
AnneM.Olivier: ( Jimmi )25.06. 201016. Zoznámte sa s rodičmi
AnneM.Olivier: ( Jimmi )24.06. 201015. Čo je toto za darček?
AnneM.Olivier: ( Jimmi )23.06. 201014. Prehliadka s plnou obsluhou
AnneM.Olivier: ( Jimmi )16.06. 201013. Máš chuť na hento?
AnneM.Olivier: ( Jimmi )20.05. 201012. Zimná krajina divov
AnneM.Olivier: ( Jimmi )16.05. 201011. Veselé sviatky
AnneM.Olivier: ( Jimmi )06.05. 201010. Niet času rozlúčiť sa
AnneM.Olivier: ( Jimmi )16.04. 20109. Mohol by som tancovať celú noc
AnneM.Olivier: ( Jimmi )28.03. 20108. Zaslúžiť si odmenu
AnneM.Olivier: ( Jimmi )23.03. 20107. Kamkoľvek, len nie do múzea
AnneM.Olivier: ( Jimmi )17.03. 20106. Kávu, čaj alebo mňa?
AnneM.Olivier: ( Jimmi )14.03. 20105. Čo tak snívať
AnneM.Olivier: ( Jimmi )06.03. 20104. Obraz a sľub
AnneM.Olivier: ( Jimmi )06.03. 20103. Výlet do viníc
AnneM.Olivier: ( Jimmi )04.03. 20102. Večera s cudzincami
AnneM.Olivier: ( Jimmi )03.03. 20101. Izba s výhľadom
. Úvod k poviedkam: ( Jimmi )02.03. 2010Úvod k poviedke